صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
علم وفراتر از علم

آیا "بوگاتی ویرون" به ایران آمده؟
 دنیای خودرو-خداوکیلی شما باور می کنید؟ باور می کنید سریعترین خودرو دنیا که سالی پنجاه شصت دستگاه بیشتر از آن تولید نمی شود ، مهمان خیابان های پایتخت شده؟ آن هم با هزینه ای سه میلیارد تومانی؟ چند وقت پیش یکی از روزنامه ها خبری را با این مضمون که "بوگاتی ویرون به ایران آمده" منتشر کرد و انگشت تعجب خیلی ها را به دهانشان چسباند.


 

داستان از این قرار است که یکی از همکماران ما هوس تهیه گزارشی از خیابان های بالای شهر و شب های ماشین بازی آن به سرش می زند و وسط کار با جوانی به نام "بردیا" بر می خورد.

جناب بردیا از خودرویی که زیر پایش است ، به نام بوگاتی ویرون یاد کرده و می گوید سه میلیارد تومان ناقابل بابت آن پیاده شده است ، فقط حیف که گذر موقت بوده و چند وقت دیگر باید قید ویراژ با آن در خیابان های بالای شهر را بزند. بنده خدا کلی هم غصه خودروه که ای کاش می شد سه میلیارد تومان دیگر هم بدهد و ویرون نازنینش را شماره کند.

اینکه ماشین بردیا خان واقعا بوگاتی بوده یا چیزی شبیه آن ، خدا عالم است ، اما راستش ما که باورمان نمی شد این خودرو 7/1 میلیون دلاری به هیچ سر و صدایی وارد کشور شده باشد و به همین دلیل از دست اندرکاران و اهل فن پرس و جو کردیم و اتفاقا آنها هم ناباوری مان را تشدید کردند. وقتی  این موضوع را با یکی از مسوولان وزارت صنایع در میان گذاشتیم ، وی با تعجب پرسید:چی چی رون!؟ بعد هم که مرام گذاشت و به خاطر ما لیست خودروهای وارداتی را را چک کرد ، اما نامی از بوگاتی در آن ندید. همچنین یکی از بر و بچه های پاکار خودروهای خارجی هم که آمار ورود این خودروها را به کشور دارد ، در واکنش به خبر ورود بوگاتی کلی تعجب کرد و گفت:خالی بندیه! بعد هم کلی توضیح داد  که گران ترین خودرو وارد شده به کشور ، خیلی قیمت داشته باشد ، یک میلیارد تومان بیشتر نیست.

یک بنده خدای دیگر هم که در مورد ورود بوگاتی به ایران تردید دارد ، می گوید که قرار بوده قبل از عید امسال یک دستگاه از این خودرو وارد کشور شود ، اما بعید است آمده باشد.

راستس شما باورتان می شود در مملکتی که مردم برای چهل هزار و خورده ای یارانه دم عابر بانک ها صف می کشند و نان نصفه می خرند و ... ، کسانی هستند که حاضرند برای ماشین بازی در خیابان ها شش  میلیارد خرج کنند؟

"ویرون چیست و چه می کند؟

اما بد نیست حال که بحث بر سر "ویرون" داغ است ، نگاهی به این خودرو بیندازیم و ببینیم چیست که خبر ورودش به ایران برای من و شما جالب و جذاب است؟

این خودرو به شرکتی با نام "بوگاتی" تعلق دارد ، که زیرمجموعه فولکس واگن به شمار رفته و فرانسوی ها میزبان کارخانه آن هستند. خود کلمه "بوگاتی" نیز برگرفته از شخصی به همین نام است که ایتالیایی تبار بوده و ابداع کننده برند "بوگاتی" به حساب می آید. کلمه "ویرون" نیز به افتخار راننده ای که در سال 1939 قهرمان مسابقات اتومبیلرانی آن زمان به شمار می رفته ، انتخاب شده است.       

تا پایان سال 2010 تنها 291 دستگاه از این سلطان سرعت به تولید رسیده و آن طور که خبر می رسد بوگاتی دیگر برای مدل ویرون مشتری نمی پذیرد و ظاهرا قصد دارد به سراغ مدل اعجاب انگیز دیگری برود. ویرون کلا در دو مدل به تولید رسیده که نوع معمولی آن سرعتی برابر با 408 کیلومتر در ساعت دارد ، دقت کنید 408 کیلومتر در ساعت. یعنی اگر شرایط جاده ای مهیا باشد می توان با این خودرو در عرض دو ساعت و اندی به از تهران به مشهد رفت!!!

تازه اگر مدل سوپراسپرت آن را سوار شوید ، در زمان کمتری این مسیر را طی خواهید کرد زیرا این مدل 431 کیلومتر در ساعت سرعت دارد ، یعنی یک جورهایی پرواز می کند!

بالاخره از خودرویی که موتوری هشت هزار سی سی داشته و چهار توربوشارژ آن را حمایت می کنند و بین 1000 تا 1200 اسب بخار قدرت دارد ، نباید کمترین از اینها انتظار داشت. نکته اعجاب آورتر ویرون اینجاست که این خودرو یا به عبارت بهتر موشک زمینی ، در عرض فقط و فقط 9/2 ثانیه به شتاب 100 کیلومتر می رسد. البته یادتان باشد ویرون این حد از سرعت و شتاب و قدرت را با مصرف سوختی بسیار زیاد به مشتریانش هدیه می دهد ، به حدی که در هر 100 کیلومتر سیکل شهری 29 لیتر بنزین می بلعد و در اتوبان نیز مصرفی برابر با 18 لیتر دارد. تازه اگر شرایط سرعت اعجاب انگیز آن مهیا باشد ، (یعنی ویرون بتواند 100 کیلیومتر را با نهایت سرعت خود برود) مصرف سوخت آن به 78 لیتر خواهد رسید ، یعنی به اندازه مصرف یک کامیون فرسوده در ایران.

"بوگاتی ویرون" در مدل معمولی خود قیمتی برابر با یک میلیون و 700 هزار دلار دارد و برای خرید نوع سوپراسپرت آن نیز باید یک میلیون دلار دیگر پیاده شد.